GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ÖZELLİKLERİ - Salim SAVCI - YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ
YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ÖZELLİKLERİ

Salim SAVCI

27 Nisan 2012, 14:23

Salim SAVCI

Dünya dediğimiz, yer küre üzerinde yaşıyoruz. 21. Yüzyıldayız. Her ülke, gelişme yoluna girmiş, çağdaş olmak için gece ve gündüz çalışıyor. Durmadan da, gelişmiş ülkelerin özelliklerini öğrenip aşamalar yapmak istiyor. Gelişmiş ülkelerin özelliklerini de şöyle açıklıyor:

- Her gelişmiş ülke, dünya işleriyle inanç konusunu birbirinden ayırmayı biliyor. Akıl ve beyin gücünü kullanıyor. Bilimselliği baş tacı ediniyor.  Kimsenin, cins, ırk, din ve mezhebine bakmıyor, hepsine eşit oranda saygıyla yaklaşıyor. Her bireyin insan haklarına sahip çıkıyor.

- Tüm gelişmiş ülkeler, demokratik düzende, bireylerinin daha iyi koşullarda yaşamalarını amaçlıyor. O amaca hizmet ediyor.

- Gelişmiş ülkeler, üretim de üretim diyor, her alanda ürettiğini bilimsel yollarla pazarlayabiliyor. Ülkesinin gelirini, tüketiminden fazla gerçekleştirebiliyor. İşsizlik konusunu çözümleyebiliyor.

- Gelişmiş ülkeler, her bireyin her ayda eline geçen parayı arttırmanın yolunu bulmuş, geri kalmış ülkeleri Pazar olarak kullanıyor. Açıkçası, üstü örtülü, o ülkenin nimetlerinden faydalanabiliyor.

- Gelişmiş ülkeler, çocuklarına kreş, anaokulu, ilköğretim, lise ve dengi okulların kapılarını ardına kadar açmış, hepsini okutuyor, yüksek okullarda okumalarını sağlayabiliyor.

- Gelişmiş ülkelerin insanları, insan gibi yaşamalarını sürdürüyorlar, kazançları yerinde, o ülkelerde yoksul kalmamış, sadaka yöntemini rafa kaldırıvermişler.

- Gelişmiş ülkeler, her ülkenin beyin güçlerini avlamayı da bilebiliyorlar. Gidenleri de ülkelerine göndermenin yollarını da bulabiliyorlar.

Gelişmiş ülkeler, bunların dışında daha çok özelliklere sahiptirler.

Gelişmekte olan ülkeler:

- Yukarıda açıklanan özellikleri her gün kazanmaya başlarlarsa daha bağımsız, daha sözü dinlenilen, daha çok aranılan ülkeler olabilirler.  Türkiye, yer altı, yer üstü zenginlikleriyle buna adaydır. Bizlere düşen de, inançlarını bilerek, bilimsel olarak çalışmaktır, üretmektir; ürettiğini de satabilmektir.

 

Bu haber 877 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BU ŞEHRİN BAŞINA GELENLER28 Mart 2014

ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Düzenleyen: Niyazi KUTUN Altyapı: MyDesign Haber Sistemi
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

: